Во интервју за ТВ Телма министерот за здравство Венко Филипче вели дека ќе им ги слушне аргументите на здравствените власти и синдикатите и од нив ќе бара помош за начинот на спроведување на мерките.

Ќе има доволно ПЦР тестови за да се тестираат вработените во јавната администрација кои нема да сакаат да се вакцинираат, а ќе мора да прикажат негативен тест. Не сакаме да стигнеме до она што го најавува Австрија, целосно затворање. Земјите во регионот имаат полоша слика од нас, не е задоцнета оваа мерка“, рече министерот за здравство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.