Владите на Македонија и на Косово денеска во Скопје ќе ја одржат првата заедничка седница во полн состав, предводени од премиерите Зоран Заев и Албин Курти.

Пред почетокот на заедничката седница ќе има церемонија за официјален пречек, и средба на Заев и Курти, како и билатерални средби на министрите во двете Влади.

Заедничката седница на владите ќе се одржи веднаш по средбите на премиерите и министрите и на неа е предвидено свечено потпишување на повеќе меморандуми и договори за соработка –  информираат од владината прес-служба.

Како што најави на вчерашната прес-конференција владиниот портпарол Муамет Хоџа, договорите се од областа на инфраструктурата, дијаспората, енергетиката, економијата, туризмот безбедноста, иноваци и технолошки развој и други области.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.