Келнерите и готвачите во угостителските објекти не се обврзани да се имунизираат. За разлика од гостите кои ако сакаат да влезат во кафеана или кафуле мора да приложат сертификат.

Вработените секако може да одат на работа. Целта на оваа мерка е да се спречи поголема група на луѓе односно гости кои се без доза да бидат на едно место и со тоа да се намали ризикот и од ширење на заразата Уставот на Република Македонија, според кој „се забранува секаков вид на дискриминација, па дури и по основ на здравствена состојба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.