Името на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева се наоѓа на списокот со осуденици кои чекаат да бидат помилувани од страна на претседателот Стево Пендаровски.

Оваа информација за „Плусинфо“ја потврдиле два независни извора од Комисијата за помилување во Кабинетот на претседателот, кои потврдиле дека  последната седница на Комисијата, на којашто се расправало за слободата на Јанева, била одржана пред само една недела.

 

Повеќе на „Плусинфо.мк“

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.