Знамето на НАТО пред Собранието нема да му донесе победа на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на предвремените парламентарни избори на 12 април, пишува грчкиот весник „Катимерини“, според чии анализи граѓаните ќе гласаат или нема да гласаат, пред се, водејќи се од своите материјални потреби и очекувања.

Знамето на НАТО веќе е кренато во дворот пред Собранието во Скопје, иако пристапниот протокол останува да биде ратификуван од страна на шпанскиот парламент.  Иако парламентот на Северна Македонија треба, како што се очекуваше, да биде последен што ќе го одобри, сепак Зоран Заев, во консултација со другите партии и очигледно со Брисел, го донесе на гласање на почетокот на неделава. Знамето на НАТО ќе биде и транспарент со кој поранешниот премиер и неговата партија ќе ја започнат својата кампања со надеж дека непосредно пред гласачката кутија, европските пријатели ќе го дадат датумот на започнување на преговорите со ЕУ, пишува „Катимерини“.

Се додава дека земјата досега трипати „стигна до европската чешма без да се напие вода“, потсетувајќи дека Европскиот совет повика на почеток за преговори три пати до сега, но Грција два пати не дозволи, а последниот пат блокираше францускиот претседател Емануел Макрон, преговарајќи за заострување на критериумите за прием на нови членки.

Сега, кога Макрон, во интраевропските преговори, главно со Германија, го доби она што го сака, треба разумно да се согласи на почеток на преговорите со Северна Македонија, но и со Албанија. Пораките кои доаѓаат од Париз, но и од Брисел, за Скопје се позитивни, но соседите, откако трипати изгореа со оптимизмот, сега дуваат и на јогуртот, со тоа што Заев се надева дека пред гласачите да дојдат на гласачката кутија, „подарокот“ ќе биде датумот за преговори.

 

Ова може да се направи во форма на политичка заложба на лидерите на ЕУ. на неформалниот самит во март, односно пред изборите, и да се официјализира на редовната средба во мај. Но, дали гласањето во Брисел (НАТО, ЕУ) е доволно за да победи Заев на 12 април? Не, дури и неговите во Скопје признаваат дека нема да им се суди според остварувањето на овие цели, туку според џебовите на граѓаните и досегашното управување на Заев. Оттука, опозициската партија ВМРО ДПМНЕ ја насочува својата кампања поентирајќи на влошување на економијата и растечката корупција за која веќе се води кампања, пишува „Катимерини“.

До моментот кога беа пишувани овие редови, додава весникот, парламентот во Скопје се состануваше ноќно за да се донесе усвојувањето на некои закони што Европејците бараат да се донесат за да се отвори патот за пристапни процеси.

Нормално, Парламентот треба да се распушти денес за да ги исполни уставните услови за избори, но политичките размислувања што резултираат со одложувања се преовладувани, со мислења дури и одложени за изборите на 12 април, и оставени на владините кругови. Се шпекулира дека гласачкото ливче можеби не е потребно бидејќи, како што велат, партијата на Заев е во состојба да формира парламентарно мнозинство во сегашниот парламент!

 

Како што сите укажуваат на демократизација на ВМРО ДПМНЕ, која се спротивстави на трите големи договори потпишани од Заев – Преспа, Бугарија, но и за употреба на албанскиот јазик како втор службеник – амбасадорите на САД и на ЕУ во Скопје побрзаа да му кажат на неговото раководство дека без нив нема евроатлантска перспектива за Северна Македонија.

 

Иако изборната кампања не е официјално започната, сигурно е дека ВМРО ДПМНЕ или ќе ја стави својата агенда против овие договори целосно на „паза“ или ќе го ублажи ставот за нивно укинувањеза да не ги одврати гласачите незадоволни од реалната економска политика. но од друга страна, главно да се избегнат и опомените од меѓународниот фактор. Оттука е и мекиот став на опозицијата кон бизарната иницијатива на нивната техничка министерка Рашела Мизрахи да излегува во јавност со табли на кои е напишано старото уставно име.

 

Во секој случај, се очекува албанскиот фактор да биде регулатор на постизборното формирање на владата, бидејќи е малку веројатно дека една од двете најголеми партии ќе може назависно да формира Влада. Без удел на албанските партии во колачот на моќта, не се формира влада, ниту може да опстои. Во политичките кулоари, Али Ахмети веќе се покажа како диригент, гласи коментарот на Катимерини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.