Детално анализирајќи ги предностите и слабостите на Преспански договор, грчкиот весник „Катимерини“ одговара и на прашањето „би можело ли постоењето на ‘Македонија’ да претставува закана за Грција“.

Историското време не може да се сведе на природно време. Грција нема да се соочи со никаква закана во следните години, всушност, земјата ќе се засили, паралелно со зголемувањето на стабилноста на Балканот. Меѓутоа, надградувањето на БЈРМ во ‘Македонија’ и признавањето на ‘македонски идентитет’ може во историски рамки да означува посејување на семето за нешто поголемо. Соседната држава ќе се претвори во автономен инкубатор на македонски идентитет. Во иден геополитички развој 30, 40 или 50 години од сега натаму големите сили би можеле да поддржат создавање единствена, мултиетничка, федерална македонска држава – во или надвор од Европска унија – која би забила клин на Балканот. Таквите геополитички калкулации лежат зад бугарската резервираност во однос на Преспански договор“, пишува Павлос Пападопулос за „Катимерини“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.