Инсистирањето на Бугарија да го блокира стартот на преговорите за членство на источниот сосед во Европската Унија, претставува ризик од создавање на уште една пукнатина на југоисточното крило на НАТО, во услови кога постојат длабоки поделби и меѓу две други членки на Пактот во регионот – Грција и Турција, оценува електорнското издание на грчкиот весник „Катимерини“.

Според весникот, меѓу Софија и Скопје се создава нов судир „заради два века стара контроверза врз етничка основа“.

И Бугарија и Македонија се клучни членки на Алијансата во регионот. Бугарија со нејзината улога како супервизор над Црното Море и јужна Русија, а Македонија како тампон зона против понатамошно руско ширење во срцето на Балканот. И двете земји многу силно ги чувствуваат последиците од американско-рускиот конфликт за влијание, додава весникот.

Според „Катимерини“, засега се чини дека ривалството меѓу Софија и Скопје не влијае врз НАТО, кој е на ставот дека станува збор за „европско прашање што треба да го решат земјите членки на ЕУ“.

И да е така, блокадата на Бугарија за влез на Македонија во ЕУ не произлегува од критериумите за членство, како потребата од зајакнување на демократијата или сузбивање на корупцијата, туку таа се базира на историски тврдења што го поттикнуваат национализамот на двете страни и тоа наскоро би можело да има влијание и врз НАТО, доколку овие разлики не бидат надминати, се додава во коментарот на атинскиот весник.

„Катимерини“ оценува дека сите овие случувања ја зголемуваат „антибугарската треска“ во Македонија, а ставовите на Скопје кон Софија стануваат се поагресивни.

Весникот наведува дека властите во Скопје го одбија барањето на Софија да учествува во контролата на НАТО на воздушниот простор над Македонија и се повлекоа од учество во проектот за бугарската нуклеарна централа „Белене“, поддржувајќи го наместо него проектот за природен гас во северногрчкото пристаниште Александрополис.

Во меѓувреме, Бугарија се подготвува за избори на пролет, а политичката елита сака да профитира од националистичките чувства, обидувајќи се да создаде нова балканска агенда базирана на периодот од Отоманската Империја и големите аспирации од 19-от век, обвинувајќи ги своите балкански браќа дека се оддалечуваат од вистинскиот пат, заклучува „Катимерини“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.