Познати се имињата на професорите кои со помош на претседателот треба да изнајдат модалитет за одлагање на изборите. Тоа се Рената Дескоска, Гордана Силјановска-Давкова,  Денис Прешова, Татјана Каракамишева-Јовановска, Јетон Шасивари, и Светомир Шкариќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.