Бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов во изјава за телевизија „Сител“ вели дека блокадата на пристапните преговори за Македонија во декември ќе биде добра за односите меѓу двете земји, затоа што ќе натера некои политичари во Македонија да се разбудат од длабокиот југословенски сон и да разберат дека со полувистини и празни ветувања коишто немаш намера да ги испочитуваш не може да се оди во ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.