Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во утринско гостување за БТВ изјави дека Македонија не го почитува Договорот за добрососедство и дека влез во Европската Унија не може да очекува без решавање на спорните билатерални прашања.

– Скопје нема желба да ги реши овие прашања. Сметаат дека можат да се служат со трикови, како досега. Бугарија да ги поддржи, а тие потоа да ни забодат нож во грб како благодарност и да нè дискредитираат – истакна Каракачанов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.