Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле во самоизилација или изолација, во нивните фамилии имаме заразени, рече доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје на денешната прес-конференција.

Она што како заклучот можам да го кажам е дека околку 15 лица кои беа донесени на Инфективната клиника или во ГОБ „8-ми септември“, ние велиме во терминална фаза, односно дел од луѓето кои ги чувствувале симптомите или не се осмелиле да дојдат порано, или дојдоа кога беше предоцна. Па така со жалење можам да констатирам дека многу лица го загубија својот живот, затоа што доцна дојдоа во медицинските установи, рече д-р Караџоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.