Прекршување на изборниот молк и предизборен поткуп е забележан и во Делчево, каде поткуп дава лично кандидат за градоначалник на една од владеачките партии. Тој е забележан буквално со парите во раце – објави Инфомакс.
Порталот објави и фотографии од кадидатот за градоначалник.

Непрвалности и прекршување на изборниот молк денес е забележан на повеќе локации низ Македонија. Регистрирани се неколку отворени партиски штабови, но и лица припадници на политички патии кои агитираат помеѓу граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.