Обвинителката Лиле Стефанова по втор пат негативно одговори на барањето на бизнисменот Орце Камчев да добие втор времен пасош. Откако веќе еднаш беше одбиен, Камчев понуди гаранција од 2 милиони евра до Кривичниот суд, по што барањето повторно беше испратено до обвинителката која ја води истрагата за случајот „Империја“.

Дека и второто мислење на обвинителката е негативно за „Фокус“ потврдуваат од Обвинителството.

Сега на потег е Кривичниот суд кој треба да пресече дали бизнисменот ќе добие пасош, или ќе го почитува мислењето на обвинителката Стефанова и по втор пат нема да даде согласност.

Камчев е еден од осомничените во истрагата за случајот „Империја“, која ја отвори СЈО, а по распадот, предметот повторно е во рацете на обвинителката Стефанова, која неодамна ја активираше истрагата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.