Македонците многу добро знаат кој бил Ванчо Михајлов и како тој ја гледал Македонија, се разбира во рамките на бугарската држава, пишува хрватскиот славист и македонист Горан Калоѓера, редовен професор по македонистика и кроатистика на Универзитетот во Риека, Хрватска, по отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола.

И сега во слободна и независна Македонија се отвора Центар со архивски материјал и над 2.000 учебници со тенденција за „превоспитување“ на Македонците во Бугари. И сето тоа се одвива на највисоко ниво, таму е бугарскиот премиер со неговата придружба и сето тоа е за Македонците да се запознаат со бугарската историја.

Приказни за мали деца, наивни, распродадени души и глупава влада. Секогаш, повторувам секогаш, а особено во 19 век, Бугарите, заедно со Грците и Србите, ги отуѓувале, ги отуѓувале Македонците, убедувајќи ги во нивните училишта и цркви дека се Бугари. И сега продолжува, нешто посуптилно, но суштински исто.

Ова потсеќа на грчката поговорка: „Не им верувајте на Данците кога носат дарови, овие дарови се отровни и опасни.“

Тоа е континуиран процес на асимилација на Македонците „сантим по сантим“ сакаат еден ден целосно да се уништи македонската нација, нејзиниот јазик, култура и минато.

Тоа е бугарската примарна цел, зацртана одамна која продолжува во нејзината реализација до денес, напиша професорот Калоѓера.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.