Професорот на Правниот факултет, Гордан Калајџиев коментирајќи го договорот меѓу Заев и Гаши, на својот фејсбук профил напиша:

Се моли Министерот за правда да објасни како тоа ќе има меѓународни истраги за пресудени предмети?!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.