Без разлика колква ќе биде казната на Сашо Мијалков утре, незвесно е дали тој ќе замине во ефективен притвор или ќе остане во домашен без разлика каква ќе биде одуката на Обвинителството и на Кривичниот суд.Ова го објасни новинарот Саше Димовски во вчерашната емисија „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ.

Ако  над пет години во принцип се бара притвор.По стариот ЗКП беше изричито кога ќе се определи казна над пет години автоматски оди во притвор.Но, Уставниот суд ова го укина и сега е оставено на проценка на судот.Може и две години да бид казната, но ако судот или обвинителот оцени дека има опасност може веднаш да побара издржување.Оставено  на проценка на судот-вели Димовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.