СДСМ не сака ни да чуе за опозициониот предлог да се искористат парите од вториот и задолжителен пензиски фонд за да му се помогне на колабираниот буџет на СДСМ и ДУИ, а со тоа и на државата во справување со постојната економска криза која допрва ќе се влошува и во која, дури и според убавите проценки, ни недостигаат околу една милијарда евра.

Клучната теза која СДСМ-овскиот „труст на мозоци“ ја смислил за да го омаловажи предлогот е дека тоа се приватни пари и дека државата не може со нив да располага.

Така, на пример, техничкиот премиер, Оливер Спасовски на ФБ напиша:

„Јас не можам да разберам како може лидер на опозиција или опозицијата да посегне по лични финансиски средства. Тоа е исто како сега да кажете сите кои што имаат штедни влогови во банките, државата може да донесе одлука и да рече да им ги земаме штедните влогови“.

И навистина, ова веднаш легнува во вашиот ум. Види, проклетија, сакаат да ми ги земат парите. Но, затоа тука се Заев, Спасовски, Царовска, Ангеловска, Шеќеринска… да ми ги одбранат. Па макар и по цена на поголема сиромаштија!

Оваа теза потоа почнаа да ја разигруваат новинарските загари на СДСМ, па сега може наголемо да ја најдете и по порталите кои се директно под капата на СДСМ и по порталите и медиумите кои глумат неутралност, а опозицијата се обидува да им се приближи со својот веќе досаден помирлив став со кој моли истите тие да ја сакаат. Но, добро, тоа е веќе друга приказна, небитна толку за овие редови (или можеби мошне, мошне битна)

Но, дали е баш така? Дали навистина држи тезата на Оливер Спасовски и загарите дека државата не може да интервенира во овој дел?

Самото име на „вториот пензиски фонд“ го дава одговорот на ова прашање. Тој, имено, е „задолжителен“. Да повториме – задолжителен. Што значи, државата донела пропис со кој вас, или одредена категорија граѓани, ве обврзува, вашите пари, кои што би рекол Спасовски се „лични финансиски средства“, задолжително да ги уплатите во фондот. Се разбира, оставена е можноста да одберете кој ќе биде тој фонд, но вашиот избор завршува тука. Вие не можете да кажете дека „вашите лични финансиски средства“ нема да ги уплатите.

Целата колумна на Дарко Јаневски тука

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.