Насобраниот гнев на македонскиот народ за што по половина век Македонија повторно е идеал наместо иднина, денеска, на двата Илиндена, најголемиот национален празник, се истури врз претседателот Стево Пендаровски. Онака како што не смееше, намерно или не, Пендаровски го честита празникот 2 Август, испуштајќи го името на државата.

Нека ни е честит 2 Август – Денот на Републиката.
На овој ден со благодарност се потсетуваме за цената што нашите предци – илинденците и учесниците во Народноослободителната и антифашистичка борба ја платија за нашата слобода и државност. Првиот Илинден од 1903-та и вториот Илинден од 1944-та се сведоштво за нивната непоколеблива волја и стремеж за слободна македонска држава. Тие се олицетворение на заедничката борба на сите луѓе за правда, еднаквост, демократија и достоинствен живот, независно од едничката, верската, идеолошката, социјалната или која друга припадност.

Да ни е вековит Илинден. Да ни живее Републиката!, напиша претседателот Пендаровски, а Твитер му возврати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.