Државната изборна комисија е загрижена за тоа како ќе гласаат лицата заразени со коронавирус и оние кои се во изолација.

По протоколот одобрен од Владата за спроведување на изборниот процес во време на пандемија, членовите на ДИК одржаа состанок со Комисијата за заразни болести, од каде се појавија некои дилеми.

ДИК сака да знае како ќе се обезбеди изборниот материјал, дали гласачките ливчиња треба да се дезинфицираат и дали треба на секој гласач да му се мери температурата?

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.