Дрогата е пронајдена во запленето возило во 2016 година. Тогаш „крајслерот“ бил проверуван и со кучиња, но дрогата не била пронајдена во специјалниот бункер. Таа пет години останала „невидлива“, пишува „Дојче веле“.

Автомобилот во меѓувреме менувал локации и бил под различна надлежност. По заплената во акцијата во 2016 година, како што тврди полицијата, возилото било пренесено на паркингот на Агенцијата за управување со одземен имот. Оттаму добило нов сопственик – станало дел од возниот парк на Министерството за внатрешни работи.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.