Скандалозно известување било испратено во Управата за водење на матични книги, во Подрачното одделение Куманово, Подрачна канцеларија Крива Паланка. Имено раководителот им посочува на вработените дека при издавање на извод од матичната книга на родени, кај сите оние лица родени пред февруари месец 2019-та година, односно пред промената на името, наместо Република Македонија мора да стои обична коса црта.

Досега во графата државјанство кај оние родени во Република Македонија, пишуваше македонско, но очигледно и ваквите ситни детали каде е останата придавката македонско и пpeчaт на официјална Атина, па така Владата на Заев прави се за им удоволи. За сите оние деца родени по февруари месец во графата државјанство задолжително ќе стои Република С Македонија.

извор: Инфомакс.мк

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.