Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 10 часот изнесува 6,31 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката Љупка Гугучевска.

Таа додаде дека на гласање до 10 часот излегле 99.192 гласачи.

Според ДИК, гласањето во првите три и пол часа се одвива мирно.

Во првиот круг од изборите до 10 часот излезеноста изнесуваше 6,05 отсто.

Највисока излезност е забележана во општините Крива Паланка, Демир Капија, Кратово, Берово.

Најмала излезност има во Врапчиште, Дебар, Боговиње.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.