По пренесувањето на ФБ статус и фотографија со која се тврди дека луѓе од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски заминале за Токио на државен трошок, оттаму стигна демант:

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски нема испратено претставници во Токио на отварање на Олимписките игри. Информациите објавени на порталот “Република” не се вистинити.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.