Не стивнуваат реакциите на јавноста по контоверзните предлози на експремиерот Љубчо Георгиевски за надминување на спорот меѓу Бугарија и Македонија.

Герогиевски се опиша како личност кој секогаш кршела табуа во македонската политика, потенцирајќи дека за неговиот предлог бил мотивиран од опасноста да изгубиме уште 20 години во односите со Бугарија.

На историските лекции на Георгиевски реагира и поранешниот потпретседател на СДСМ Зоран Јовановски.

.

Нема да мрднеме напред како општество додека не почнеме работите да ги кажуваме отворено и директно. Еве на пример, Љубчо Георгиевски и понатаму мртов ладен ни кажува што треба да правиме, ни ја толкува историјата… Не е тој крив што досега не му е дадена шанса да ја раскаже историјата за договорот со ОКТА, напиша Зоран Јовановски на својот фејсбук профил.

Нема да мрднеме напред како општество додека не почнеме работите да ги кажуваме отворено и директно. Еве на пример,…

Posted by Zoran Jovanovski on Tuesday, 2 March 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.