БЦ за Украина имаше став или за него тоа е непопуларно? Оној што себе се смета за државник, или тапшачите околу него го сметаат тоа, а нема став за масакрот во Украина, се држи за „локални теми“ додека надвор од рамката географска „трешти” војна од која посредно и непоредно цел свет е загрозен, не е ништо освен претенциозен и злонамерен шутрак.

Вака политичкиот аналитичар Ненад Јовановиќ, кој важи за голем љубител на Зоран Заев, го коментираше обраќањето на поранешниот претседател Бранко Црвенковски на трибина организирана од Дипломатскиот совет, на која порача дека Договорот за добрососедство со Бугарија е грешка.

Реков шутрак? Јок, мислам на претенциозен покварењак, суетен и нарциосиден прдло.
Нема поголема и поважна тема од Украина денес. Со сите нејзини консеквенци. Слободата на сите нас се брани во Украина.
Падна ли Украина, ќе паднеме сите како пилци. Размислете малку, не трчајте пред коњот, вели Јовановиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.