Во објавата дека СПЦ на утрешниот сабор ќе ја признае Охридската архиепископија, српски „Курир“ дознава и што ќе се случува со црквата на Јован Вранишковски која СПЦ досега единствено ја признаваше во Македонија. Според „Курир“ ПОА на Вранишковски ќе се претопи во МПЦ-ОА а  Вранишковски ќе замине во пенизија порад нарушено здравје.

Сега ПАО практично ќе ја преземе сегашната расколничка хиерархија во Македонија на чело со претходниот расколнички архиепископ Стефан и ќе се вика Охридска архиепископија. А поранешниот архиепископ на ПОА, Јован Вранишковски м ќе се пензионира и поради тешката здравствена состојба, за што придонесе долгогодишниот прогон од страна на македонските власти, вклучително и повеќегодишните затворски казни-дознава „Курир.рс“

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.