Додека Заев е сигурен за датум во октомври и отворање на преговорите до крајот на годината, сигналите за седумте земји членки на ЕУ кои се противеле на започнувањето на преговори за Македонија, повеќе зборуваат во прилог на тоа дека датумот е неизвесен и во октомври, отколку дека воопшто ќе го добиеме. Ова е тезата и на поранешниот македонски амбасадор во Обединетото Кралство, Јован Донев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.