Обвинителката Елизабета Jосифовска, на денешното рочиште за случајот „Рекет“ изјави дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева планирала Орце Камчев и Сашо Мијалков, како осомничени во „Империја“ да платат само материјална штета, а да не одат во затвор.

Во април се оддржа колегиум на потесен состав во СЈО, а Јанева побара од обвинителите Стефанова, која ја води истрагата за „Империја“ и од Бурим Рустеми, кој е надлежен за истрагата „Поштенска банка“, да изготват пресметки колкави суми да исплатат како отштета на државата и да се спогодат, рече Јосифовска, додавајќи дека образложението на Јанева било овие осомничени да не одат во затвор.Јосифовска рече дека Рустеми и Стефанова изготвиле пресметка, но доставиле и предлог за затворски казни за Камчев и останатите осомничени во двата предмета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.