Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција посочи дека на заменикот окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник, Бисер Јорданов Михајлов и истражителот во Националната истражна служба на Република Бугарија, Младен Христов Петров им биле предадени материјалите поврзани со истрагата за автобуската несреќа во Бугарија.

„На бугарските обвинители им ги предадовме ДНК анализите, записниците на 8-те сведоци, комплетните документи на Беса транс и комплетната документација што ја поседува МВР, тоа е во согласност со меѓународните стандарди, бидејќи несреќата се случила во Бугарија. а истрагата ја спроведуваат истражители бугарски“, изјави Љубомир Јовески.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.