Демократската унија за интеграција, вечерва во Тетово ја одржа конвенцијата на која беа промовирани кандидатите од Листата за советници за Советот на општина Тетово. На активистите на ДУИ и сите други присутни им се обрати претседателот на  партијата Али Ахмети, првиот вицепремиер Артан Груби и носителот на листата за советници Фатон Ахмети, кои побараа поддршка за листата на ДУИ за изборите на 20 август.

Сите наши капацитети ќе бидат во служба на советниците и раководителите на ресорите што ги водат, затоа победата на ДУИ во мнозинството од овие кандидати е победа на граѓаните и на Албанците затоа што Тетово не е само за октомврискиот народ туку за сите , центар кој дава светлина и одекнува насекаде, рече меѓу другото пред присутните првиот човек на ДУИ, Ахмети.

Овие избори се наметнуваат не по наша вина. Ние не ни знаевме, ниту пак ги освестија нивните слабости и маани, дека не сме себични, не се бориме да правиме дневни политики, ниту сме работеле за дневни политики. Нашите проекти се долгорочни и стратешки, нашите планови се 5 години, 15 години, 20 години, ние не правиме политики денес за утре. Вложивме во правилна организација и политичко етаблирање на ДУИ со сите профили и специјалисти во потребните области, па да се бараше помош ќе беше дадена, а сега не излегуваме да правиме ривалство и да ги мериме силите бидејќи нема сила што ни издржува, како што се вели во една поговорка “блазе да е тој што има пријател од ДУИ и тешко на тој што го има за противник” Учеството, организацијата на структурите го докажуваат тоа и секако дека на противниците им се тресат нозете и повторно не го правиме за ривалство, за да се пофалиме, тоа го правиме за да им помогнеме на граѓаните и да му помогнеме на актуелниот градоначалник на градот, дека неговиот мандат продолжува, квалитетот на работата треба да се зголеми бидејќи граѓаните на Тетово заслужуваат добро владеење и подготвени сме да имаме капацитети и знаења дека Тетово треба подобро да се организира, општината подобро да работи во насока на реализација на барањата на граѓаните во инфраструктурата, образованието и здравството бидејќи сите тие се меѓусебно поврзани. Сите наши капацитети ќе бидат во служба на советниците и раководителите на ресорите што ги водат, затоа победата на ДУИ во мнозинството од овие кандидати е победа на граѓаните и на Албанците затоа што Тетово не е само за октомврискиот народ туку за сите , центар кој дава светлина и зрачи насекаде. Проектите и ветувањата кои ги дадовме се остварија и се поддржани од Владата и иницирани од советниците и советот за да можеме што поуспешно да го затвориме ова поглавје и после 3 години и 4 месеци да бидеме одмерени во рингот кој ќе ја води општината во 4 години, изјави во својот говор пред присутните претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Јазикот и знамето го направивме за секој Албанец, Универзитетот во Тетово за секој ученик, градинка и болница за секој граѓанин затоа што така не научи Али Ахмети и ќе продолжиме со истата посветеност, заедно со моите колеги. Ќе застанеме зад Фатон Ахмети и советниците да ги реализираат проектите и да и помогнеме на администрацијата да излезе од независноста и не сакаме да го видиме градот на нови избори, рече меѓу другото Груби.

Ќе демонстрираме со поддршка на нашата листа и на сите проекти на општина Тетово затоа што сите забележавте дека се уште не е помината една година и секоја промоција е направена во проекти кои Владата и администрацијата на ДУИ во Тетово ги носеа. Ова воопшто не не попречува, нека продолжи вака до крај затоа што проектите ги правиме за октомврискиот народ, како што се добрите работи што ги направивме за Тетово и Македонија, го направивме јазикот и знамето за секој Албанец, Универзитетот во Тетово за секој ученик, градинка и болница за секој граѓанин затоа што така не научи Али Ахмети и ќе продолжиме, со иста посветеност заедно со моите колеги ќе застанеме зад Фатон Ахмети и советниците да реализираме проектите и помогне на администрацијата да излезе од својата независност и не сакаме да го видиме градот на други избори како резултат на тужбата. Ве поканувам во овие летни денови и денови на одмор, да се ангажирате и да го поддржите Фатон Ахмет и да покажете како партија како ДУИ знае да управува со општината, апсолутното мнозинство во Советот во Тетово нема да дозволи повторена авантура, но ќе обезбеди поддршка за Тетово бидејќи ова не го правиме за администрацијата туку за Тетово, во мое име и на Фатмир, Насер, Бујар, Крешник, Јетон, поддржете ја оваа прекрасна листа затоа што му ја покажавте на Али Ахмети и тој ги обезбеди нив со оваа листа и на 20 ти август ќе ја поддржиме оваа листа, рече во своето излагање првиот вицепремиер Артан Груби.

На 20 август на избори за совет на општина Тетово, граѓаните ќе одлучат да стават крај на клиентелистичкиот и безвизионерски менталитет на актуелното раководство и да воспостават рамнотежа на силите во Тетово, од која корист ќе имаат граѓаните, бидејќи нивните потреби ќе бидат главниот збор на нашето дејствување, рече Фатон Ахмети, носителот на Листата на ДУИ за изборите во Советот на општина Тетово.

ДУИ отсекогаш ја избираше страната на народот и работеше со убедување во задоволувањето на потребите на граѓаните, затоа довербата што ни ја дадоа граѓаните е одговорност и обврска, а не привилегија на фотелји, каква што ја доживуваат нашите политичките противници. Благодарение на мудрите и визионерски политики на градоначалникот Ахмети, ДУИ 20 години ги води сите прогресивни и интегративни процеси и политики на државата, а денес ние во Владата и општините владееме како рамноправни партнери и господари на куќата, и не ни се врзани рацете правејќи непринципиелна математика со сомнителни сили, кои не го сакаат доброто на Албанците и европската иднина на државата. На 20ти август сите ЗАЕДНО ќе одлучиме за Тетово, но не сами! На 20ти август, на изборите за општински совет на Тетово, граѓаните ќе одлучат да се стави крај на клиентелистичкиот и безвизионерски менталитет на актуелното раководство и да се воспостави рамнотежа на силите во Тетово, од која корист ќе имаат граѓаните, бидејќи потребите што ги имаат ќе биде главниот збор на нашето дејствување. Демократската унија за интеграција во овој натпревар влегува сама и со нови сили по многу транспарентен и демократски процес на внатрешна реорганизација. Процес од кој ДУИ излезе посилна и победничка, а за тоа несомнено ќе бидеме сведоци на 20ти август со ЗАЕДНО гласање за Тетово, изјави вечерва пред присутните Фатон Ахмети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.