Јавното обвинителство го гони поранешниот директорот на Фондот за здравство Ден Дончев за три кривични дела, пишува неделникот „Фокус“.

Дончев е роден во родното село на Зоран Заев и го контролираше буџетот на најбогатата македонска институција Фондот за здравство.

Целата информација Фокус ја објавува во своето печатено издание.

Дончев даде оставка на функцијата директор на ФЗО пред две недели која владата му ја прифати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.