Јавни личности, политички аналитичари, професори, доктори утрово побараа одговорност за вчерашната трагедија во Тетово. Велат, оставка од етички причини е најмалку што може да се очекува од одговорните, секако на чело со министерот за здравство Венко Филипче. На ваквите барања се приклучија и граѓаните кои на социјалните мрежи изразуваат сочувство, апелираат на заедништво, но и на одговорност.

Знаејќи во какво општество и држава живееме, ретко кој од верува дека тоа и ќе се случи:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.