„Република“ дознава дека во првата година од работата СЈО реализирало поголем број јавни набавки без тендер и надовор од законските процедури. Една од нив била неколку месечно користење возила рентакар, со договор без тендер.

Информациите за незаконското работење на СЈО до нашата редакција ги доставија свиркачи.

Го повикуваме јавниот обвинител по допрен глас да го провери овие наводи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.