ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок на работните групи за Законот за ЈО во Собранието. Од партијата за „Република“ брифираат дека инсистираат на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на меѓународната заедница.

ВМРО-ДПМНЕ се противи на носење на противуставен закон и нема да дозволи закон кој че овозможи контролирано обвинителство со цел Заев да не одговара за сомнежите за криминал и воспоставениот хибриден режим, велат од ВМРО-ДПМНЕ за „Република“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.