За време на расправата во Собранието за избор на Владата, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески, истакна дека образованието во државата е на дното, без концепт и визија.

Во последниве три години рангирањето на УКИМ се наоѓа на 1917 место од вкупно 2000 рангирани универзитети. Законот за високо образование остана празно слово на хартија, а престижниот Економист не стави на осмо место во светот по одлив на мозоци – истакна Јаулески

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.