Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ на денешната прес-конференција во партијата соопшти дека во првиот круг на претседателските избори ВМРО ДПМНЕ победила во вкупно 47 општини.
Ако ова беа парламентарни избори, според Донтовиот модел, резултатите од изборите пренесени во мандати е следен: ВМРО ДПМНЕ би освои 53 пратеници, СДСМ 41, ДУИ 13, а БЕСА и Алијансата на Албанците 13.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.