Имавме една доста турбулентна година. Не само за партијата, не само за ВМРО-ДПМНЕ, не само за внатре партиските работи, туку имавме една турбулентна година како на политички така и од општествен аспект. Имавме година во која што неработењето, неспособноста, некадарноста на СДСМ и Владата предводена од Заев кулминираат, истакна Генералниот секретар Игор Јанушев во изјава за емисијата Отворено на телевизија Алфа.

Тој додаде дека најголем предизвик со кој се соочиле во оваа година е потпишувањето на капитулантскиот договор на владата на СДСМ и Зоран Заев како и спроведување на лошата економска политика, како и политичкиот прогон.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.