Храбро, Македонија. Вие не сте сами во борбата против огнот, пишува на Твитер словенечкиот премиер Јанез Јанша, откако  Словенија испрати помош во гаснењето на пожарите во земјава.

Словенечките пожарникари беа меѓу првите странски екипи кои пристигнаа во земјава. Противпожарниот тим од Словениј брои 45 лица, медицинска екипа, 11 противпожарни и транспортни возила и специјализирани екипи опремени со сите можни ресурси.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.