Вчера Венко Филипче на Твитер се пофали дека Македонија добро се справувала со корона вирусот и дека го загрижувале обратните тврдења според кои имаме најголем број починати во регионот. А и нас, бидејќи кога тој е загрижен, нормално, и ние сме. И ЛидеЛиде, и Арнаудова. И оние со Шилеговача и „корона чао“. Што по автоматизам го загрижува и Бојко Борисов кој си слуша песнички од Северна во автомобил, онака случајно. Не оти некој му ги пратил и го замолил да се сними, за да може овдешните подлизурковци од тоа да прават пропаганда. А загриженоста на Филипче го загрижува веројатно и Жути. И уште некои негови ортаци, инаку вмровчиња во срце. И во џеб. Што, се заедно, не води кон една општа загриженост. И депресија. А кога сме ние депресивни, тоа повторно го загрижува Филипче. Што повторно не загрижува и нас. И одново не води кон депресија…

А, замислите да не е загрижен. Денеска веројатно не ќе имавме 58 заразени со четири мртви. Зашто, како што вчера се пофали Филипче, Македонија имала стапка на смртност од Ковид 19 од 5,8, а замислете една Словенија имала стапка на смртност од над 7, БиХ имала стапка од над 6, а 6,2 имала и Грција. Со над шест проценти смртност бил и светот. А Филипче, не не, не Филипче, тој е скромен, Република Северна Македонија (кога се чита името на државата, тоа Северна два пати треба да се повторува) со само 5,8.

Ете така! Да си знаете. Замислете, сам против светот и го победува. Светот на една страна, Филипче и Северна на друга. Сами. Ама, не бадијала го крстија „Супермен Филипче“ и „свети Филипче кој ја убива короната“. Свети Ѓоргија, кој успеа да убие само една обична аждаја, нека прости, еден ден ќе мора да го отстапи и столчето и коњот и денот кога му е празник.

Супер. Ама како што рековме, дванаесетина часа подоцна, ете ни го Филипче на прес да ни објасни дека денеска имаме 58 новозаразени и четири починати. За што, нормално, виновен е народот, односно граѓаните. Не ги почитувале мерките. Како што и оние што умреле, си се виновни што биле болни, стари, што имале притисок, што касно дошле… Што ни открива дека не случајно велиме „болен е“, пушти го. Така, што, народот е крив. А, инаку Филипче си е супер. Денеска, како и синоќа. Само што коњот кој го јава кога ја убива короната малку ја шинал ногата. Оти му се разлабавила потковицата. За што е виновен тој што потковува, се разбира.

Целата колумна на „Денешен“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.