Штотуку разбрав дека Комисијата за заразни болести предлага да нема продолжување на распустот за учениците.
Како главен аргумент се посочува дека децата повеќе фаќале корона дома отколку на училиште. Како комисијата ова го заклучила не знам, дали и е цел што побрзо да стекнеме имунитет на орда со омикрон сојот по секоја цена, исто не знам, но само ќе ги прашам:
1. ЌЕ ИМА ЛИ ОБЕЗБЕДЕНО ГРЕЕЊЕ ВО УЧИЛИШТАТА?
2. Влегле ли во училиште во понеделник?
3. Со отворени прозорци ли треба да се држи час, или ги смениле протоколите?
4. Да не треба да се консултираат со некого во врска со енергетската криза?
Можеби Корона децата нема да добијат, а за воспаление на белите дробови што мислат?
#ПочетокотНеВетува
#ПродолжуваатПоСтаро, напиша на Фејсбук, професор доктор Весна Јаневска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.