Сѐ додека ве подбуцнуваат едни против други и успеваат во тоа, тие ќе ве владеат! – коментира професорката Весна Јаневска.

Просветните работници од основното и средното образование, како и воспитачките и негователките во детските градинки веќе 10 дена штрајкуваат. Ресорните министерства се закануваат дека нема да им бидат исплатени платите доколку не се вратат на работа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.