Во годината на најголемата глобална светска криза, 2008 година, ВМРО-ДПМНЕ ги покачи платите на наставниците, потсети професорката Весна Јаневска.

Во владеење на ВМРО-ДПМНЕ платите беа зголемени, најниската за 119%, и највисоката за 67%.
Министре Шаќири, сте покачиле плата 21% за 5 години, уште толку да покачите, пак Владата на ВМРО-ДПМНЕ не можете да ја стигнете. Сепак, тоа не е важно, важно е сега да си ги дочувате наставниците, тие се Ваша грижа. Дајте им плата која по колективен договор им следува и 18% покачување, за да може достоинствено да си ја вршат работата и достоинствено да живеат. ЗАСЛУЖИЛЕ!, вели таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.