Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева предмалку излезе од ОЈО каде беше на распит за случајот „Рекет“. Како што посочи таа, била повикана во својство на сведок.

Јанева не сакаше да открие детали околу распитот, нагласувајќи дека станува збор за истрага.

Ќе има судење, ќе се гледаме на суд – им рече Јанева на новинарите кои ја бомбардираа со прашања.

Тие ја прашуваа зошто нејзиниот телефон бил предаден во ОЈО откако бил форматиран. Јанева демантираше такво нешто.

Јанева не даде одговор ниту на прашањата, каде е Орце Камчев и за што му рекла „Ќе биде се ок“.

На крајот, адвокатот ја посоветува дека не е на распит, да не одговара на новинарски прашања, по што ја повлече да си одат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.