Професорката Елка Јачева-Улчар од Институтот за македонски јазик му одговори на штипскиот градоначалник Сашко Николов со контрапредлог за изучување на македонскиот јазик во Бугарија.

Па, зошто да го учат – нели ист ни е јазикот? Или ова е признавање нивно дека, сепак, се два различни јужнословенски јазици. Ако е така, зошто не побара нашата држава реципрочно да се изучува македонскиот во Благоевград, на пример? Исто, факултативно!, прашува Учлар.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.