Професорката Елка Јачева-Улчар од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ во одбрана на македонскиот идентитет со стихови од поетот Анте Поповски.

„Да ми пишат Бугарите кога ќе имаат автор како Анте Поповски што со НЕПОКОР ги слави Македонија, Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков!

Вечна му слава на Поетот!“, објави таа, потоа цитирајќи го:

‘…Покријте ме со малку небо од мојата татковина

толку

И в земи колку да не го сетам студот на туѓите…’“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.