На последната телевизиска дебата помеѓу претседателските кандидати на ТВ24, професорката Гордана Силјановска Давкова истакна дека оваа фамилија на власта ја видовме на екраните, едно евро за Вицето, едно евро за црквата, тоа е фамилијарен начин на функционирање.

Да не говорам за поседувањето на полињата за марихуана, вели таа.

Таа објасни дека што се однесува за запоседната држава таа нема никаква одговорност, затоа што ние сега зборуваме за почеток на преговори на ЕУ и за недоволни реформи.

Доста глума со демократии, доста актери, промени на Западен Балкан нема, потребни се радикални реформи почеток на преговори нема да има и препораката е прво поднесете оставка од телото за судски реформи оти тогаш нема реформи, нема независно судство и тогаш ќе зборуваме, вели професорката Силјановска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.