Изештајот за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева, осомничена во аферата „Рекет“ треба да остане во тајност, за тоа посојат законски норми и заштита на лични податоци, одлучи Советот на обвиниели откако претседателот на собраниската комисија за избори и именувања Илија Димовски побара декласификација на материјалот за разрешувањето на специјалната обвинителка која е во притвор.

Димовски за утрешната седница на собраниската комисија на која ќе се разгледува извештајот што го доби од Советот на обинители со назнака „доверливо“ смета дека треба да биде јавна за да се зголеми довербата на јавноста во Собранието и во правосудниот систем.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.