Неодењето на Мечкин Камен на квислинзите на Заев е дел и од нивната кампања за бришење на историјата и топонимите на кои е изградена асномска Македонија.
Не е само стравот од плукање причината што нема да одат таму.
Со нив треба по брза и кратка постапка. Да има држава и народ  – коментира актерот Сашо Тасевски по одлуката да се промени традиционалната прослава на Илинден на Мечкин Камен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.