Околу 20% е излезноста по општини во Македонија според пресекот на ДИК во 13 часот. Најголем одѕив има во Новаци, 43,70% од запишаните гласачи го оствариле своето право на глас. Во општините со доминанстно македонско население најмала, е излезноста во Струмица, каде што на избирачките места се јавиле само 20,06% од запишаните гласачи.

Демир Хисар 35,61
Новаци 43,70
Вевчани 34,23
Крушево 33,58
Кривогаштани 32,90
Македонски Брод 31,70
Дојран 30,55
Градско 30,15

Чашка 30, 18
Лозово 32,90

Карбинци 30,69

Кратово 30,81

Ранковце 34,30
Крива Палнка 35,13

Охрид 23,86
Битола 25,58
Прилеп 31,02
Кавадарци 27,78
Неготино 29,34
Гевгелија 28,14
Валандово 25,23
Стумица 20,06
Дојран 30,55
Берово 23,30
Виница 24,35
Пехчево 28,93
Делчево 29, 25
Кочани 20,41
Пробиштип 29,13

Кратово 30,81

Крива Паланка 35,13
Свети Николе 29,38
Штип 25,41

Велес 24,52

Ресен 20,99

Критично ниска е излезноста во општините со доминантно албаснко население. До 13 часот на гласање излегле околу 13 отсто од запишаните гласачи. Најголема е излезноста во Кичево – 17,60%, а најмала во Липково 11,65%.

Пред четири години, во истиот период на денот, според достапните податоци на ДИК, своето право на глас го оствариле 40,77% од гласачите на Крива Паланка, односно само 18,21% од запишаните гостиварци.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.