Дали конечно ќе имаме прв човек на државната ревизија ќе се знае по утрешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Претседателот на Комисијата Илија Димовски за утре закажа продолженија на пет седници на ова собраниско тело на кои има заостанати точки на дневниот ред односно не е извршен избор и на членови на други собраниски комисии, директор и заменик на Дирекцијата за заштита на личните податоци, членови на Комисијата за спречување на дискриминација, одбори за доделување награди и други.

Засега не се знае кој ќе биде директор на Државниот завод за ревизија. Доколку не се избере главен ревизор постои опасност за блокада на работата на ДЗР, која е надлежна, меѓу другото, и за изготвување извештаи за финансиското работење на институциите, а исто така нема да има потписник за плата на вработените.

На 4 октомври истекува мандатот на заменик-дитекторот на Државниот завод за ревизија Насер Адеми, кој досега беше потписник и ја вршеше работата на главниот ревизор.

Изборот на главниот ревизор се врши на пленарна седница на Собранието.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.